Jake – bohater z adopcji

Jake bohater

Jake to jeden z najbardziej rozpoznawalnych labradorów w USA. Był psem ratowniczym poszukiwawczym, który wsławił się po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku oraz po uderzeniu huraganu Katrina w 2005 roku.

Co ciekawe, nie wiadomo gdzie i kiedy dokładnie przyszedł na świat. W 1995 roku został znaleziony na ulicy ze zwichniętym biodrem i złamaną nogą. Jego wiek oszacowano wtedy na 10 miesięcy. Zaadoptowała go Mary Flood, która jest ratownikiem w służbie zarządzania kryzysowego w stanie Utah.

Po wyleczeniu ran, Mary postanowiła wytrenować Jake’a. Został jednym z tylko około 200 psów w USA, certyfikowanych przez rząd to prowadzenia akcji ratowniczych i poszukiwawczych w ciągu 24 godzin od nastąpienia klęski żywiołowej lub ataku terrorystycznego. Mary komentowała po latach, że w trakcie szkolenia psu udało się pokonać niewiarygodną ilość przeszkód, które los rzucał mu pod łapy.

Jake najbardziej wsławił się swoją pracą po atakach na WTC, gdzie pracował w samej Strefie Zero. Przez miasto Nowy Jork traktowany był jak bohater. Restauratorzy oferowali mu nawet darmowe steki. Pracował w mieście przez 17 dni mimo bardzo trudnych warunków i wielu niebezpieczeństw.

Labrador zyskał uznanie również za poszukiwanie ocalonych i ofiar wzdłuż rzeki Mississippi po nadejściu huraganu Katrina, a później także huraganu Rita.

Kiedy praca w trudnych warunków była już niemożliwa, kariera Jake’a przeszła na tor „akademicki”. Pies pomagał szkolić wielu swoich następców oraz ich opiekunów. Miał wyjątkowy dar do pokazywania „kolegom” sposobów na tropienie pod śniegiem czy nawet na drzewach.

Jake pod koniec życia pracował także w hospicjach i z ofiarami poparzeń.

Zmarł w wieku 12 lat, przegrywając walkę z nowotworem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *