Nie dla psa kiełbasa…

Labrador i kiełbasa

Troszkę o żywieniu, czyli czego nie można dawać psu do jedzenia.

Produkty zawierające substancje ewidentnie szkodliwe lub toksyczne

Cebula: zawiera toksyczną substancję – tiosiarczan sodu, który może doprowadzić do anemii. Niewskazany jest także czosnek, ale jako mniej szkodliwy można go znaleźć w niektórych pokarmach dla zwierzaków.

Czekolada: zawiera teobrominę, która jest dla psów trująca. W żadnym wypadku nie wolno podawać psom.

Winogrona, rodzynki: zawierają substancje, które mogą prowadzić do ostrej niewydolności nerek włącznie z bezmoczem. Toksyczna dawka wynosi 11,5 grama rodzynek na kilogram masy ciała psa.

Kawa: nawet jej najmniejsza ilości, może powodować poważne zaburzenia ciśnienia u psów. Kofeina jest dla nich bardzo szkodliwa.

Alkohol: po spożyciu alkoholu u zwierzęcia mogą wystąpić zaburzenia w oddawaniu moczu, zmiany w funkcjonowaniu układu nerwowego, osłabienie odruchów, zmiana zachowania. W gorszym wypadku dochodzi do utraty przytomności, śpiączki, a nawet zatrzymania akcji serca i śmierci.

Produkty, które mogą okazać się niebezpieczne i trzeba na nie uważać

Surowe jajka: podając surowe jajko naszym zwierzakom, musimy liczyć się z możliwością zatrucia salmonellą, dlatego więc należy jajka wyparzyć.

Surowa ryba: zawierają trimetyloaminę, która może powodować bardzo ciężką anemię (prawdopodobnie dotyczy to tylko ryb nieświeżych).

Owoce: z pewnością nie powinny być zbyt częstym elementem diety naszego psa. Duża ilość cytrusów powoduje wymioty, a na przykład awokado jest toksyczne.

Kości z kurczaka: kości po rozgryzieniu przez psa są na tyle ostre, że mogą zrobić naszemu zwierzakowi ogromna krzywdę.

Rabarbar, szczaw: mogą być przyczyną powstania kamicy nerkowej.

Produkty, które lepiej ograniczać ze względu na potencjalne problemy układu pokarmowego

Ziemniaki: są ciężkostrawne, można je więc podawać jedynie od czasu do czasu i w formie puree.

Mleko:  dla szczeniąt jest lekkostrawne, ponieważ posiadają one enzym, który ułatwia im jego trawienie. Dorosłe psy tracą jednak tę zdolność i wtedy nawet mała ilości mleka może spowodować biegunkę.

Fasola, bób, gruboziarniste kasze: powodują u wzdęcia i nadmierną ilość gazów, które u psów są przyczyną skrętów żołądka.

Pieczywo:  psy źle trawią chleb, przez co długo zalega w ich żołądkach, prowadząc do zaparć i gromadzenia nadmiernej ilości gazów.

Tłuste mięso, wieprzowina: dla niektórych ras mogą być zbyt ciężkostrawne.

Labrador i kiełbasa

Być może osoby, które żywią swoje pupile BARF-em będą mieć zastrzeżenia do tej listy. Ja również mam, ale takie produkty wymieniane są często w Internecie.

oprac. R.W.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *