KATRINA – PIES BOHATER

Katrina Hero

Marzec, Organizacja Humanitarna Stanów Zjednoczonych, jako gospodarz dwudziestej, dorocznej gali Genesis Awards. Na scenie pojawia się gość honorowy – Katrina, przepiękna czarna labradorka.

Huragan Katrina przyniósł jeden z najgorszych horrorów jakie temu krajowi kiedykolwiek dane było poznać. Panowały zniszczenia i chaos, wyłaniały się najbardziej nieprawdopodobne okropności oraz, dla niektórych, życie przeobrażało się w takie piekło, jakiego nigdy wcześniej nie doznali. Ale ten sam czas, to również najpiękniejsze, wzmagające się współczucie, lojalność oraz niezmierna opiekuńczość. A nie zawsze zachowania takie należały do społecznych cech.

Podczas gdy drużyny ratownicze w helikopterach i łodziach zabierały ludzi i zwierzęta w bezpieczne miejsca, czarny Labrador Retriever wykonał swoją własną, heroiczną operację ratunkową. Jeden mający szczęście mężczyzna opowiedział, jak pies ciągnął go przez wezbrane wody, chroniąc przed utonięciem aż do chwili dotarcia do wyżej położonego miejsca. Człowiek ten był pełen uznania i wdzięczności dla suczki, która uratowała mu życie. Kiedy historia uratowania mężczyzny pojawiła się w telewizji, brygada ratunkowa powróciła, aby uratować psa.

Inne raporty mówiły o ogromnej liczbie psów, wiernie pozostających przy ciałach swych zmarłych właścicieli. Psy te, mimo braku wody i jedzenia odmawiały opuszczenia ciał ludzi, których kochały. Niestety, niektóre z nich wręcz agresywnie broniły dostępu do zmarłych członków rodziny. Wydaje się, iż psy tak samo niechętnie decydowały się opuścić członków swojej rodziny, co ludzie, którzy odmawiali ratunku, chcąc czekać i cierpieć wraz ze swymi zwierzętami. To właśnie jest siła ludzko – zwierzęcej więzi.

Zgodnie z danymi Narodowego Studium Właścicieli Zwierząt, okazuje się, iż 74% właścicieli psów traktuje swoje zwierzęta jak dzieci lub członków rodziny. To samo Studium odkryło, iż w 2004 roku, właściciele zwierząt w Stanach Zjednoczonych wydali ponad 34 miliardy dolarów na swoje zwierzęta. Celem zobrazowania sytuacji – na zabawki dziecięce wydali około 20 miliardów dolarów.

Dodajmy do tego wszystkie opowieści i historie psów, które oddały swe psie życie w zamian za życie człowieka – wówczas nie możemy nie doceniać wspomnianej ludzko – zwierzęcej więzi.

Jest więc właściwe, iż labradorka Katrina otrzymała nagrodę za swój heroiczny czyn podczas gali Genesis Awards. Suczka otrzymała także hołd w postaci owacji na stojąco.

oprac. E. Frankiewicz

Katrina bohaterska sunia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *