Wypis z rehabilitacji Sami.
Wywiad: 11.12.2020 – pies operowany 27.11.2020 – hemilaminektomia prawostronna Th13-L2. Rokowania ostrożne ze względu na skalę urazu oraz obecność krwiaka.
Badanie (11.12.2020):
- Niedowład kończyn miednicznych
- Znaczna atrofia mięśni przykręgosłupowych oraz mięśni kończyn miednicznych zwłaszcza KMP.
- Napięcie mięśniowe w obu łapach tylnych – lekko podwyższone
- Czucie głębokie oraz powierzchowne zachowane.
- Odruch skórny m. przykręgosłupowych – brak poniżej miejsca zabiegu
- Odruchy rdzeniowe:
- z n. udowego : KML – osłabiony, KMP – znacznie osłabiony
- z n. kulszowego : KML – znacznie osłabiony, KMP – brak
- Odruch zginaczowy : KML – osłabiony, KMP – znacznie osłabiony
- Odruch korektury- brak obustronnie
Badanie (28.12.2020):
- Ambulatoryjny niedowład
- Znaczna poprawa muskulatury (wciąż w trakcie treningu)
- Napięcie mięśniowe w obu łapach – w normie
- Czucie głębokie oraz powierzchowne – w normie
- Odruch skórny m. przykręgosłupowych – obecny obustronnie
- Odruchy rdzeniowe:
- z n. udowego : obustronnie w normie
- z n. kulszowego : KML – w normie, KMP – lekko osłabiona
- Odruch zginaczowy : obustronnie w normie
- Odruch korektury : w normie
Opis Postępowania Rehabilitacyjnego oraz wiadomości z stacjonarnego pobytu w Centrum Rehabilitacji Weterynaryjnej – Rehabilitacja z Psitupem :
Psiak odbywał codzienną intensywną ok 3-5h sesję rehabilitacyjną (wykluczając niedziele oraz święta, w sumie 13 dni z dzisiejszym – 28.12.2020 włącznie).
Na każdą sesję rehabilitacyjną składały się w różnych ilościach: treningi na bieżniach (wodnej oraz suchej), elektrostymulacje, pionizacje, ćwiczenia aktywne, laseroterapia wysokoenergetyczna, magnetoterapia, suche igłowanie, terapia blizn, fala uderzeniowa.
Od pierwszego dnia widoczna była bardzo duża różnica pomiędzy funkcją KMP oraz KML. KMP była zdecydowanie opóźniona, do tego nadmierne napięcie m. przywodzicieli uda utrudniało uzyskanie poprawnego wykroku, łapy krzyżowały się.
Po ok 4 dniach udało się uzyskać znaczną poprawę odruchów w KMP, znieść nadmierne napięcie mięśniowe w obu kończynach miednicznych, wzmocnić mięśnie dynamiczne oraz stabilizacyjne.
6-ego dnia pobytu Sami zaczęła podejmować próby chodu bez szelek rehabilitacyjnych oraz asysty rehabilitanta. Początkowo pojawiła się możliwość utrzymania pozycji stojącej oraz kilku samodzielnych kroków, z każdym dniem czas chodu bez asysty wydłużał się, poprawiała się także jakość chodu. Łapy uzyskały prawidłowy tor ruchu.
Od mniej więcej 10 dnia Sami zaczęła chodzić samodzielnie na spacery, które stopniowo są wydłużane.
Psiak od początku samodzielnie kontrolował mocz, bez kontroli kału. Od ok. 7 dni, Sami sygnalizuje potrzebę wyjścia na zewnątrz w przypadku zarówno potrzeby oddania moczu, jak i kału.
W dniu dzisiejszym Sami porusza się całkowicie samodzielnie, nie wymaga żadnej asysty.
Funkcja chodu wciąż wymaga pracy – zalecana poprawa stabilizacji, muskulatury oraz zgranie rytmu obręczy piersiowej z miedniczną. Chód który Sami prezentuje dziś to tzw. chód ataktyczny – KKM poruszają się w sposób zwolniony w stosunku do KKP (opóźnienie koordynacji KKM na poziomie czucia proprioceptywnego).
W domu tymczasowym – Sami wyśmienicie dogaduje się z mieszkającymi tam psami rezydentami. Bardzo szybko nauczyła się wszelkich wygód – legowisko, poduszki, kanapa. Od razu dostosowała się do rytmu życia w domu. Bardzo grzecznie i bezproblemowo zostaje w domu sama – zarówno w klatce kennelowej jak i poza nią. Jest bezkonfliktowa w stosunku do psów oraz ludzi. Pies łapczywy na jedzenie – powinna mieć wdrożoną miskę zwalniającą. Bardzo szybko opanowała zasady spacerów, potrafi idealnie iść na smyczy przy nodze. Wykazuje mocne zainteresowanie na widok psów oraz ludzi – od razu przestaje, jak tylko uda się jej powąchać psiaka.
Sami reaguje lekkim niepokojem na dźwięki – przy wybuchach fajerwerków, dźwięku samochodów, dziwnych piszczących sygnałach.
Jest bardzo dużym atencjuszem, bardzo spragniona uwagi człowieka, uwielbia się przytulać.
Sami jest wspaniałym, wiernym i lojalnym psem, reaguje na przywołania, reaguje na pochwały, szybko się uczy nowych komend. Adoptujący człowiek będzie miał cudownego psa.
Jest wyjątkowo waleczna, wesoła, pracowita oraz wpatrzona w człowieka jak w obrazek.
Dalsze Postępowanie: Kontynuacja rehabilitacji pod kątem dalszego wzmacniania, a także wyrównania muskulatury ciała, poprawy jakości oraz tępa chodu, poprawy wydolności i kondycji.
Zalecenia : Wyniki badania palpacyjnego z dnia 11.12 oraz rewaluacji w dalszych etapach rehabilitacji postawiły pod znakiem zapytania jakość obu stawów kolanowych. Obustronnie – lekka niestabilność st. kolanowych. Podczas ruchu obecna kulawizna KMP oraz KML.
Dodatkowo okresowo pojawia się kulawizna KPP – prawdopodobna przyczyna to przeciążenie mięśni, naturalne przy problemach neurologicznych. Jednak w celu wykluczenia urazu ortopedycznego lub problemów stawowych wskazana jest dalsza diagnostyka ortopedyczna z uwzględnieniem st. kolanowych, biodrowych i łokciowych
Natalia van Vlerken, Kamila Zajdel
Rehabilitacja z Psitupem
Zapraszamy na film:
Bardzo prosimy o finansowe wsparcie rehabilitacji suni, nasze konto:
PKO BP 39 1440 1185 0000 0000 1729 5136
z dopiskiem: SAMI
Poprzedni wpis:
Jestem Sami. Piękna czekoladowa labradorka. Kaleka …
Nie wydajemy psów do budy lub do kojca.
Sami jest rownie przepiekna jak Brownie a przy tym bardzo dzielna dziewczyna. Jestem pewna ze Dom tymczasowy wspaniale sie nia opiekuje. Napewno rehabilitacja duzo kosztuje ale jak widac warto. Przelewajmy pieniazki?Ja czekam na wyplate to tez przeleje? Pozdrawiam. Duzo zdrowia Sami
Serce od razu jest weselsze gdy widzę tak dzielną dziewczynkę Sami , jest cudowna i przeurocza …wierzę że znajdzie super domek stały
Jesteście wspaniali. Wspomogłam Sami, walczcie 😉